Temat: Jak i gdzie powstaje mocz?
Źródło: https://opracowania.pl/opracowania/biologia/wydalanie,oid,1342,budowa-i-rola-ukladu-wydalniczego
Notatka:
Proces tworzenia się moczu w nerkach przebiega w dwóch etapach:
- I etap to filtracja kłębuszkowa - tętniczka doprowadzająca krew do kłębka jest grubsza niż naczynie odprowadzające, dlatego krew przesączając się spływa do torebki otaczającej kłębek, tworząc mocz pierwotny; który zawiera: wodę, mocznik, sole mineralne, cukier.
- II etap to wchłanianie do krwi wody i związków, które organizm może jeszcze wykorzystać. Wchłanianie odbywa się w kanalikach krętych. Powstały płyn spływa, jako mocz ostateczny, do miedniczek nerkowych.
----
-----------------------------------------------------------------------------
Podstawową jednostką strukturalną nerek jest nefron
-----------------------------------------------------------------------------
Podstawową jednostką strukturalną nerek jest nefron
Właściwości moczu
Mocz jest to przejrzysty płyn o jasnożółtym zabarwieniu i charakterystycznym zapachu. W ciągu doby człowiek wydala średnio około 600-2500 ml moczu. W skład moczu wchodzą: mocznik, kwas moczowy, amoniak, sole mineralne, woda. Obecność w moczu białka, cukru, barwników żółciowych pozwala określić stan chorobowy. Białko w moczu sugeruje o uszkodzeniu nerek. Obecność cukru świadczy o chorobie trzustki. Kwas moczowy występuje w moczu pacjentów chorych na białaczkę. Mocz chorych na żółtaczkę ma ciemniejszą barwę, a to za sprawą barwników żółciowych. Stwierdzenie w moczu czerwonych krwinek może wskazywać na kamicę nerkową. Wykonując w moczu test ciążowy można stwierdzić także ciążę.
Czytaj więcej na https://opracowania.pl/opracowania/biologia/wydalanie,oid,1342,budowa-i-rola-ukladu-wydalniczego#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
Wydalanie moczu
Wydalanie moczu przez małe dzieci w pierwszych miesiącach życia jest aktem odruchowym. W starszym wieku odruch ten staje się kontrolowany przez korę mózgową, dzięki czemu można świadomie powstrzymywać i regulować oddawanie moczu.Czytaj więcej na https://opracowania.pl/opracowania/biologia/wydalanie,oid,1342,budowa-i-rola-ukladu-wydalniczego#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
Źródło: https://opracowania.pl/opracowania/biologia/wydalanie,oid,1342,budowa-i-rola-ukladu-wydalniczego
Karolina Gnaś
OdpowiedzUsuńIgor Zygmunt 7a
OdpowiedzUsuńOskar Burchacki 7a
OdpowiedzUsuńantek kryk
OdpowiedzUsuńMazura Vova obecny
OdpowiedzUsuńWojtek K
OdpowiedzUsuńAleksander Janota obecny
OdpowiedzUsuńMaciek Dera
OdpowiedzUsuńaleksandra s 7a
OdpowiedzUsuńKarol Osiński
OdpowiedzUsuńMiłosz Nowak 7a obecny
OdpowiedzUsuńMaja Pełnikowska
OdpowiedzUsuńJakub Babiński
OdpowiedzUsuńJakub Orłowski
OdpowiedzUsuńDaria Turek 7a
OdpowiedzUsuńMateusz Miechowicz 7A
OdpowiedzUsuńAdam Rogowski 7A
OdpowiedzUsuń